Haberler:

Vip Üyelere özel Program İndir kategorisi altına Windows 10 Enterprise 64 Bit indirme linki eklenmiştir.

Ana Menü

Photoshop Renklendirme (Colorize)

Başlatan Safirmedya, 12 Mart , 2011, 16:14:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Safirmedya

Bir resim üzerinde herhangi bir alanın ya da tamamen eski bir resmin renklendirilmesi Photshop'la mümkündür, aslında şöyle demek daha doğru olacak, Photshop  zaten bu tür işler için vardır. Niyetinizin ne olduğunu bilemem ama amacımız ışık değerlerini kaybetmeden herhangi bir resimde renkler üzerinde değişiklikler yapmak. Bunun için size aşağıdaki resmi seçtim:

Yapmak istediğim şey şu olayı daha rahat kavrayabilmeniz için bu şirin bebeğin mavi gözlerini farklı bir renge boyayacak ancak gözdeki ışık değerlerini değiştirmeden daha gerçekçi bir göz rengi elde edeceğiz. Neler yapacağız:
Adım1: İyi resim işleme iyi seçim demektir. Photoshop'u iyi kullanabilmek de yine seçim yapabilmek için gerekli işlem ve araçları iyi bilmek demektir. Ben seçim için genellikle Path araçlarını kullanıyorum, ancak burada Quick Mask yöntemini kullanarak hem ne olduğunu gösterebilir hem de daha kolay bir seçim yapabiliriz. Şimdi resmi açın ve "Q" tuşu ile ya da Araçlar penceresinde yer alan (Edit in Quick Mask Mode) düğmesine basın. Şimdi Hızlı Maske konumundayız, elinize Fırçayı alın yumuşak ton fırça kullanmanız seçimin daha duyarlı olmasını sağlayacaktır. Ben Soft Round 3 pixel kullandım. Quick Mask konumunda fırça ile boyama yaptığınız alanlar kırmızı ve şeffaf bir görünüm alır. Bu alanlar resimden çıkarmak istediğiniz alanlardır. Heyecanlanmayın bir göz için tüm dış mekanı boyamayacağız elbet, siz gözdeki mavi kısmı boyayın şimdilik. Şunun gibi:
Boyama işleminiz bitti ise, şimdi Q ya da düğmesi ile Standart Mod'a dönün. Standart Mod'a döndüğünüzde boyamamızın bir seçim alanı oluşturduğunu göreceksiniz. Ancak bu daha önce de bahsettiğimiz gibi boyamanın dışını seçmiştir, şimdi Ctrl+Shift+I tuş kombinasyonu ile seçimi tersine çevirebilir ve aslında seçmek istediğimiz alanı işaretlemiş oluruz.
Adım2: Artık seçimi yaptıktan sonra gerisi çok kolay yine renklendirmenin de bir çok yolu var. Bu yollardan hangisini seçeceğiniz sizin hayal gücünüz ile ve Photoshop bilginiz ile sınırlı. İlerledikçe göreceksiniz ki Photoshop için sınırlar ortadan kalkıyor. Her neyse ben de genellikle kullanılan Hue/Saturation ile bu renklendirmeyi yapacağım. Bunun için, Image>Adjustments>Hue/Saturation (Ctrl+U) yolunu takip edin.
İşte Hue ve Saturation değerlerinde oynamalar yapın ve dilediğiniz rengin oluşmasını sağlayın. Burada değerleri değiştirirken arka planda resminiz üzerinde öngörünüm yapabilirsiniz. Sonuç
Sağ gözde renk değiştirmeme rağmen ışık değerleri korunduğu için göz rengi (rengi göz ardı edersek) çok gerçekçi, bu rengi farkı anlayabilmek için seçtim, daha gerçekçi bir renk kullanacak olursak küçük resimdeki gibi bir sonuç elde edebiliriz. Bundan sonrası size kalmış ister eski bir resim renklendirin isterseniz istemediğiniz tüm renkleri istediğinizle değiştirin...

Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyilikleridir.

Hz.Muhammed

Safirmedya

Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyilikleridir.

Hz.Muhammed