Haberler:

Forum VIP Üyeliği açılmıştır. Detaylı Bilgi almak için iletişim adresinden mesaj yazabilir yada Whatsapp üzerinden (05058048049) iletişime geçebilirsiniz. Teşekkürler.

Ana Menü

Flatcast ile Sorunsuz Yayın Yapmak İçin Port Açmak

Başlatan Safirmedya, 03 Mart , 2013, 15:45:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Safirmedya


Sabit IP Almak İçin Yapılması Gerekenler ve Port Açma (Örn: Flatcast)[/size][/size][/color]Merhabalar, Bu Doküman Bilgisayarında port Açamayan Arkadaşlar için hazırlanmıştır.[/color]Bildiğiniz gibi modemi kapatıp açtığımızda ip'miz değişir. Bu da bizim için sabit bir adresimizin olmasını istiyorsak sorun demektir.Öncelikle sabit ip'mizin olmasını istiyorsak modemimizde port açma işleminden başlıyoruz.İlk olarak Modemimizden Alacağımız otomatik ipi sabit ip yapacağız (örn . 192.168.2.2 gibi)Ağ bağlantılarım / Ağ bağlantılarımı Görüntüle / Yerel Ağ Bağlantısı (özellikleri)/ İnternet iletişim kuralları'na giriyoruz. Resimde gördüğünüz gibi modemden alacağımız ip 'yi böyle sabitliyoruz. Ip adresi yerine sabitliyiceğimiz kendi ip adresimizi yazıyoruz. Alt ağ maskesi Resimdeki gibi olmalıdır. Varsayılan ağ geçidi yerinede modeminizin ip sini yazıyorsunuz.Alt taraftaki yeğlenen Dns sunucusu yerine ise Telekomun Dns numaralarından birini yazıyoruz.(Resimdeki gibi Yapmanız Yeterli). Bu işlemleri Yaptığınız taktirde modemden alacağımız ipmiz sabit olacaktır.Sonraki adım olarak Modemimizin ana sayfasını açmalıyız. Modeme göre IP adresi değişmektedir.
Modemimize giriş yaptıktan sonra modeminizin ara yüzüne göre Nat bölümüne girmelisiniz.Resimde gördüğünüz üzere Nat bölümünden sanal sunucu kısımına girdim.Burada yapacağımız işlem 192.168.2. yazan yerin boşluğa modemden aldığımız sabit ip 'yi yazıcağız .Yani 192.168.2.2 olmalı , Yan taraftaki Lan portu ve açık port kısımına açmak istediğimiz port numaralarını yazıp add tusuna bastığımızda portumuz açılır.Resimde Gördüğünüzde Air Ties marka bir modem, Yine Nat kısmından sanal sunucuya girilmiş ve resimde gördüğünüz gibi yapılmış.

Buraya kadar modem ile yapılması gereken ayarları bitirdik , şimdi sıra geldi güvenlik duvarlarını kapatmaya.

Öncelikle Denetim masasından Windows güvenlik duvarını açalım. Burada Güvenlik duvarını tamamen kapatabiliriz yada özel durumlardan Bağlantı Noktası ekle seçeneğine girebiliriz.

Bağlantı adı kısımına istediğiniz bir adı , Bağlantı noktası kısmında ise açacağınız port numarasını yazmalısınız . Ardından Tcp veya udp Türünden birini seçmelisiniz( Açmak istediğiniz türe bağlı).
[/color][/font][/size]
[/color]
[/color]FLATCAST İÇİN :[/color]
AD : Flatcast
BAĞLANTI nOKTASI : 40123
ALT SEÇENEK İSE : UDP
OLMALIDIR...
[/size]
[/size]
Ardından eğer varsa bilgisayarınızdaki firewall'ları kapatmalısınız. [/font][/size][/color]Evet buraya kadar portlarımızı açtık , tüm ayarlarımızı yaptık.
Daha Detaylı İncelemek İçin :
http://www.samanalevi.com/teknolojioku/125.Sabit_IP_Almak_ICin_Yapilmasi_Gerekenler_ve_Port_ACma_FLATCAST.html[/font][/color][/font]
Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyilikleridir.

Hz.Muhammed

Safirmedya

Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyilikleridir.

Hz.Muhammed