Haberler:

Zamanının büyük çoğunluğunu internette geçiren ve forumumuzla yeterince ilgilenebilecek moderatörler alınacaktır.

Ana Menü

Düşen alan adlarını nasıl ve ne zaman alınabilir?

Başlatan Safirmedya, 27 Ağustos , 2011, 11:54:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Safirmedya

İnternet sitesi açmanın en önemli sorunudur alan adları, herkes sitesi olsun olmasın üçer beşer topladıkları için alan adlarını bulmakta çok zorluk çekiliyor. Bulamayanlarda ya uyduruk birşey sallıyorlar yada pusuya yatıp düşmelerini bekliyorlar. Yalnız alan adları için şöyle bir gerçek vardır ki bir çok kullanıcı bilmiyor olabilir. Adresin süresi bitse dahi alamazsınız, bunun resmi bir prosüdürü vardır belli vadirelerden geçip o şekilde alınabilir duruma gelmektedir.    Eğer gözünüze kestirdiğiniz güzel alan adları varsa ve düşmesini bekliyorsanız bunları bilmeden sakın hareket etmeyin.


Alan adları ne zaman düşer?


1) REGISTRAR-HOLD süreci
   Whois' inde görünen "Expire date" geçtikten sonra, alan adları 30 veya 35 günlükten başlayan ve 3 ay süren bir zaman diliminde REGISTRAR-HOLD durumuna alınır.
   Bu 30 günlük süre içinde alan adı sahibi normal yenileme ücreti ödeyerek domainin süresini uzatma hakkı vardır! Hold durumundaki bir domainin DNS' leri geçiçi olarak durdurulur! REGISTRAR-HOLD sürecindeki alan adları kesin olarak silinecek anlamına gelmez!
   30 günlük REGISTRAR-HOLD dönemi boyunca domainin sahibi ödeme yapmamışsa yine 30 günlük REDEMPTION-PERIOD aşamasına girer.
2) REDEMPTION-PERIOD süreci
   Bu aşama süresinde isterse alan adının sahibi adresi tekrar aktif edebilir bunun için kayıt firmasına başvurup 99$ ödeme yaptıkdan sonra, domain 5/7 gün içinde registry (verisign) tarafindan tekrar aktif edilir.
   REDEMPTION-PERIOD süresi bitiminde ( domain sahibi 99$ ödeme yapmazsa) domain artık en son aşama olan PENDING-DELETE sürecine girer.
3) PENDING-DELETE süreci
   Bu süre 6 gün sürer bu süre sonunda domain registry tarafindan silinir. Domain Whois de görünen Updated Date karşısında yazan tarihten 6 gün sonra silineceklerdir. Herkes kayıt edebilir.
   Kısaca bir domainin silinme tablosu ve toplam süresi (en iyi ihtimaller ile)
REGISTRAR-HOLD           en az 30 gün sürüyor
REDEMPTION-PERIOD    30 gün sürüyor
PENDING-DELETE           6 gün sürüyor
+__________________________________
                       Toplam : 66 gün


Tam silinme saati?
   Alan adları pasifik saatine gore siliniyor, yani Türkiye saatlerine göre PENDING-DELETE aşamasının son günü saat 08.00 de silinmeler başlıyor, 10:00 en geç 10:30′ da silinme tamamlanıyor.


Backorder nedir?
   Back arka plan, order ise emir anlamına gelir Türkçemizde. Bize önceden kayıt, erken kayıt imkanı sağlar. Domain satan firmalar süresi dolmaya yaklamış (Expired) silinme (Pending Delete) süresinde bulunan domainlere teklif verdiğiniz takdirde backorder yapmış oluyorsunuz.


Neden Backorder?
   İlk paragraftada dediğim gibi genellikle site yapımcıları/tasarımcılar vb. sıfır domain yani ilk defa kayıt edilen domainler için bir isim arayışına gireriz ama ne yazıkki günümüzde 10YTL verilerek kayıt altına alınan domain piyasası giderek daralmada ve kolay, akılcı isimler bulmakta zorlanmaktayız. İşte bu andan itibaren eğerki mevcut domain sahibi domain süresini uzatmamışsa, backorder için zaman başlamış demektir.
   Fakat şunuda unutmamak gerekirki, backorder işlemine tek siz girmemiş iseniz sizinle beraber giren sahış/firmalar domainin fiyatını yükseltmeye çalışacak ve sizin elinizden almaya çalışacaklardır. Son anda sahibi domaini uzatır ve tüm hayallerimiz suya düşebilir.


Nasıl kazanırım?
   Bu süreçte sizin bütçeniz ve istediğiniz domaini kayıt altında tutan firma ile iletişiminiz önemli. Eğer ortak bir anlaşma sağlarsınız bilinki domain sizin olacaktır.

ALAN ADI KAYIT : Alan Adı Sorgulama Satın Alma
Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyilikleridir.

Hz.Muhammed

Safirmedya

Bir insanın gerçek zenginliği, onun bu dünyada yaptığı iyilikleridir.

Hz.Muhammed